Yeni askerlik sisteminin tüm detayları!

Hükümetin tasarladığı yeni düzenlemelerle, Türkiye'de askerlik sistemi bu kez köklü yenilikler ve değişiklikler geçirmek üzere. Yeni askerlik sistemine dair tüm merak edilenler haberimizde...

11 / 02 / 2019

Yeni askerlik sisteminin tüm detayları!

Bedelli askerlik kalıcı oluyor:

Her yıl yüzbinlerce gencimiz vatani görevini icra edecek yaşa geliyor.  Hemen her dönemde bedelli askerlik konusu; yasallaşması, hangi yaş gruplarını kapsayacağı ve miktarı hakkında soru işaretleri ile gündeme geliyor. Hükümetin bir süredir üzerinde çalıştığı ve yakın zamanda yürürlüğe konulması beklenen yeni askerlik sisteminde temel askerlik eğitimi bir ay olarak öngörülüyor. Yani yükümlü gençler temel askerlik eğitimini bir ay süre ile yapacaklar, bu zaman zarfından sonra istekli olan yükümlü gençler ücretini ödeyerek terhis olarak, tezkere belgesini alabilecekler. Bu uygulama ile bedelli askerlik seçeneği kalıcı hale geliyor. Dolayısıyla yaş sınırı da ortadan kalkıyor yani isteyen ve ücretini ödeyen her yükümlü bedelli askerlik hakkını kullanabilecek.

Yedek AstSubaylık Geliyor: 

Mevcut sistemde 4 yıllık lisans mezunu yükümlüler Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçları doğrultusunda Yedek Subay statüsünde 12 ay maaş alarak askerlik görevlerini yerine getiriyorlardı. Yürürlüğe girecek olan yeni uygulama ile Yedek Subaylığın dışında 4 yıllık ve 2 yıllık üniversite mezunları isterlerse  maaş alarak 12 ay boyunca Astsubay statüsünde vatan borçlarını ödeyebilecekler. Yine meslek yüksek okulu mezunlarının da asgari ücret karşılığında uzmanlıklarına göre askerlik yapmaları üzerinde çalışmalar yürütülüyor. 

Dövizle askerlik uygulaması devam edecek:

 Dövizli askerlik uygulanması eskiden olduğu gibi devam edecek.  

Lise mezunları ne kadar askerlik yapacak?

Lise mezunları için askerlik süresinin 9 ila 12 ay arasında olması tasarlanıyor. Vatandaşlar askerlik görevini yaparken sağlanan genel sağlık sigortası yükümlülerin eşleri ve çocuklarını da kapsayacak.

< Diğer Güncel haberlerine git
Bayram Tatsız Başladı

Bayram Tatsız Başladı

1 Milyon 300 Bin Öğrenci LGS'de Ter Döktü

1 Milyon 300 Bin Öğrenci LGS'de Ter Döktü

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Gençlerin Sorunlarını Dinledi

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Gençlerin Sorunlarını Dinledi

ODTÜ'de Yemekhane Protestosu

ODTÜ'de Yemekhane Protestosu