Üniversiteli Şule tecavüz edilip öldürüldü mü? intihar mı etti?

Ankara'da bir plazanın 20. katından düşerek şüpheli şekilde ölen üniversiteli Şule'nin davası görülmeye başlıyor.

06 / 02 / 2019

Üniversiteli Şule tecavüz edilip öldürüldü mü? intihar mı etti?

 

Şule Çet, 23 yaşında Gazi Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi Tekstil Tasarımı Bölümü 2. sınıf öğrencisiydi. Annesini kaybeden, babası ve guvenlik görevlisi olan ağabeyiyle yasayan Şule üniversiteyi kazanınca Ankara'ya yerlesti. Bir yandan okuyup bir yandan ailesinden harclık almamak icin çalışırken, yarı zamanlı çalıştığı yerden kovuldu. İddiaya göre çalıştığı yerin ortaklarından olan Çağatay Aksu isimli genç adam Şule'yi "gel abicim hallederiz benim yanımda çalışırsın" diyerek görüşmeye çağırıyor. 28 Mayıs akşamı Şule, Çağatay Aksu ve onlara katılan 3 kişi ile önce bir restoranda yemek yiyorlar, sonra Şule'nin doğum günü olan 29 Mayıs'a bağlanan gece 23:54'te Çağatay Aksu ve Berk Akand ile Ankara Mevlana Bulvarı'nda yer alan Yelken Plaza'nın 20. katındaki ofise geçiyorlar. Gece saat 01:48'de Şule ofisten çıkıp ev arkadaşını ''beni acil bir şey varmış gibi eve çağır'' diye arıyor. Sonrasında saat 02:00'de Şule arkadaşına ''buradan çıkamıyorum, adam bana takmış. bırakmıyor” seklinde mesaj atıyor. Saat 04:00 sularında Şule 20. kattan aşağıya düşüp ölüyor. Olay kayıtlara intihar olarak geçiyor.
Ankara Cumhuriyet Savcılığı, olaydan sonra kayıplara karışan, 4 Haziran gecesi gözaltına alınan Çağatay Aksu ve Berk Akand'ı adli kontrol şartıyla serbest bırakıyor. Haftada bir imza atmaya gidiyorlar ve yurtdışına çıkmaları yasak. Çağatay Aksu, ifadesinde Çet’in camdan atlayarak intihar ettiğini belirterek, “kendisine engel olmaya çalıştım, atlarken tutmaya çalıştım ama başaramadım. Atlamasın diye tuttuğum sırada parmaklarımda sıyrıklar oluştu. Abi kardeş ilişkimiz vardı. ‘Yaşamak istemiyorum ben gidiyorum' diyerek atladı” dedi. Çet’in öldüğü sırada plazadaki ofiste Çağatay Aksu'nun beraberinde olan Berk Akand ise ifadesinde başka odada olduğunu, neler yaşandığını bilmediğini söylüyor. Sağlık raporlarında Çağatay Aksu'nun parmağındaki yarayla ilgili olaydan 3 gün önce operasyon geçirdiğini beyan ettiği bilgisi var. 4 Temmuz tarihinde sonuçlanan ancak içeriğine yeni ulaşılan otopsi raporuna göre Şule ters ilişkiye zorlanmış, anal bölgesinde yırtılmalar ve bağırsak dokusunda bozulmalar mevcut. vücudunda darp izleri, kanında uyku getirici madde, tırnaklarının arasında ise Çağatay Aksu'nun deri kalıntıları var.
Şule'nin ailesinin avukatı olan Umur Yıldırım dosyanın ilerleme süreci ile ilgili şunları iddia ediyor:
"Savcılık olaydan sonra inceleme amaçlı Şule'nin telefonunu ve bilgisayarını aldı, 1 hafta sonra içinde delil olmadığı gerekçesi ile geri verdi. Ailenin durumu kötü, davanın ilerlemesi için paraya ihtiyaçları var ve Şule'nin telefonunu ve bilgisayarını satmayı düşünüyorlar. O sırada fark ediliyor ki hiçbirine hiçbir incelemede bulunulmamış. Öyle ki Şule'nin telefonu açılmıyor dahi." Avukat, cihazları kendi imkanları ile incelettiğinde içlerindeki delillere ulaşıyor ve savcılığa tekrar teslim ediyor. Yeni deliller ısığında genç kızın TECAVÜZE UGRADIĞI, KANINDA UYKU GETİRİCI MADDEYE RASTLANDIĞI VE TIRNAGINDA ÇAĞATAY A.'NIN DERİ KALINTILARI OLDUĞU KESİNLEŞİYOR... Ayrıca Şule'nin intihar ettiği iddia edilen pencerenin dar olması, atlamaya uygunsuz bir açıda bulunması ve arbede ve boğuşmanın yaşandığı olay yerinin temiz ve derli toplu olması, sanıkların delilleri karartmak amacıyla temizlik yaptıkları düşüncesini akıllara getiriyor.  Davanın savcısı değişiyor, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Yüksel Kocaman'ın talimatıyla şüpheliler Aksu ve Akand tutuklanıyor. Daha önce kayıtlara intihar olarak geçen soruşturma cinsel saldırı, ırza geçme, zorla alıkoyma ve kasten öldürme suçlamalarıyla yeniden açılıyor ve Ankara 31'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul ediliyor. Sanıklar Çağatay Aksu ve Berk Akand'ın ağırlaştırılmış müebbet ve 39 yıla kadar hapis cezası ile yargılanacağı davayı onlarca kadın derneği de mercek altına almış durumda... 

< Diğer Güncel haberlerine git
Bayram Tatsız Başladı

Bayram Tatsız Başladı

1 Milyon 300 Bin Öğrenci LGS'de Ter Döktü

1 Milyon 300 Bin Öğrenci LGS'de Ter Döktü

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Gençlerin Sorunlarını Dinledi

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Gençlerin Sorunlarını Dinledi

ODTÜ'de Yemekhane Protestosu

ODTÜ'de Yemekhane Protestosu