Rekor Doğalgaz Zammı Hayatımıza Ne Getirir?

Uzmanlara göre doğalgaza yapılan tarihi zammın doğrudan ve dolaylı pekçok olumsuz sonucu olacak...

03 / 11 / 2021

Rekor Doğalgaz Zammı Hayatımıza Ne Getirir?

Doğalgaza ne kadar zam yapıldı? BOTAŞ artan maliyetler nedeniyle doğalgaza sanayide yüzde 48,40 oranında, elektrik üretim santrallerine ise 46,82 oranında  zam yaptı. Ekim ayında da yüzde 15 oranında yapılan zammı düşünecek olursak bu rekor artış sanayicinin sırtına ciddi bir yük bindirdi.

Doğalgaz zammı sokaktaki vatandaşı nasıl etkiler? Uzmanlara göre bu zam hane halkına değil sanayiciye yapılmış olsa da; halkı ve sokaktaki vatandaşı doğrudan ve dolaylı olarak olumsuz yönde etkilecek pekçok sonuca gebe. Üstelik AK Parti'ye yani iktidara yakın bazı önemli isimlerin dahi bu zamlara tepki vermesi ve olası sonuçlarını dile getirmesi endişeyi daha da artırdı. Örnekse Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda sözkonusu doğalgaz zammının üretim maliyetlerini ve enflasyonu artıracağını dile getirdi. Bir diğer önemli isim Ankara Sanayi Odası başkanı Nurettin Özdebir de yapılan bu büyük zamdan en çok un ve makarna üreticilerinin etkileneceğini ifade etti ve halkın tüketiminde başı çeken makarna ve ekmek zammının kaçınılmaz olduğunu ekledi.   

En kötü durum senaryosu nedir? Doğalgaz,  iğneden ipliğe, tekstilden teknolojiye, gıdadan hizmet sektörüne değin firmaların en büyük gider kalemlerinden birisi. Buna gelen zam çok ciddi bir maliyet artışı anlamına geldiği için üreticiler de ürün ve hizmetlerine en az doğalgaz zammı oranında zam yapabilir. Daha da kötüsü bu zamlar zincirleme domino etkisi yapabilir, yani artık pazardaki, marketteki ürünleri daha pahalı satın alan berber, tesisatçı vb esnaf da kendi hizmet bedellerini aynı oranda artırabilir. Kitapçı, yayınevi, kırtasiye-fotokopici, yiyecek-içecek yatırımcısı, kafeci, sinemacı, hazır giyimci-tekstilci, ayakkabıcı,tiyatro, teknomarket, yurt ve hatta ev sahipleri fiyatlarını yukarı yönlü güncelleyebilir. Zaten pekçok sektörde maliyetlerin, girdilerin günden güne rekor kıran Dolarla hesaplandığı ülkemizde  bu büyük doğalgaz maliyet artışının çok ciddi bir enflasyona ve hayat pahalılığına yol açmasından korkuluyor. Dileriz bu senaryo gerçekleşmez ve vatandaşlarımızın kışı daha çetin geçmez...

< Diğer Güncel haberlerine git
Bayram Tatsız Başladı

Bayram Tatsız Başladı

1 Milyon 300 Bin Öğrenci LGS'de Ter Döktü

1 Milyon 300 Bin Öğrenci LGS'de Ter Döktü

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Gençlerin Sorunlarını Dinledi

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Gençlerin Sorunlarını Dinledi

ODTÜ'de Yemekhane Protestosu

ODTÜ'de Yemekhane Protestosu