Bedelli Askerliğin Tüm Detayları

Dünya genelinde yaklaşık 1 milyon 300 bin Türk gencinin sabırsızlıkla beklediği bedelli askerlik yasası onaylandı. İşte 2018 yılı içerisinde yükümlülerin yararlanabileceği bedelli askerlikle ilgili tüm detaylar...

29 / 10 / 2018

Bedelli Askerliğin Tüm Detayları


Bedelli askerlik kaç gün olacak?

Hükümet ve Milli Savunma Bakanlığı yurt içinde ve dünya çapında yaklaşık 1 milyon 300 bin yükümlü Türk gencinin faydalanması beklenen bedelli askerlik yasası için onay verdi. Önceleri 28 gün olarak düşünülen zorunlu temel askeri eğitimin 21 gün olması kararlaştırıldı.

Bedellide ücret ve yaş sınırı nedir?

Ücret yurt içinde 15 Bin Türk Lirası olacak.  Yurt dışında yaşayanlar veya yurtdışında 3 yıldan daha fazla süre ile çalışan vatandaşlar içinse 2 Bin Avro olacak; ancak, bu kapsamdaki vatandaşlarımızın Milli Savunma Bakanlığı tarafından uzaktan verilecek eğitimi almaları gerekecek.  Bedelli askerlik yasasında yaş sınırı 25 olarak belirlenirken, 38 olan üst yaş sınırı da kaldırıldı. Bankalar bedelli kredisi için çalışmalara başladı.

Bedelli başvuruları ne zaman yapılacak?

Yükümlü vatandaşların yasadan yararlanabilmeleri için 3 ay içerisinde başvuruda bulunmaları gerekiyor.

Bedelliler nerede askerlik yapacak?

Başvurunun ardından Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyacı doğrultusunda yükümlülerin dağıtımlarını; Amasya, Burdur, Erzincan, İzmir, Isparta ve Konya illerinde bulunan birliklere yapacak. Başvurular 300 binin üzerine çıkarsa temel askerlik eğitimi önümüzdeki seneye de kalabilecek.

Bedelli askerlik eğitiminde neler yer alacak?

Adaylar temel askerlik eğitimi boyunca; rütbeleri tanıma, yanaşık düzen, silah söküp takma, nişan alma ardından 3 atış ve Milli Güvenlik gibi dersler alacaklar.

Bedelli askerlikte çarşı izni olacak mı?

Çarşı izninin olmayacağı 21 günlük bedelli temel askerlik eğitiminin ardından bedelli askerler yemin ederek terhis olacaklar.

Bedelli askerlikten kimler hangi koşullarda faydalanabilecek?

25 yaş üzerindeki adaylar arasında halihazırda askere gitmek için işlemlerini başlatmış olanlar bile henüz silah altına alınmamış ve kışlaya giriş yapmamış iseler bedelli imkânından yararlanabilecekler. Firariler bu haktan faydalanamazken; tecilli, bakaya ve yakalama kaçağı statüsünde olan vatandaşlar bedelli askerlik için başvurabilecekler.

Bedelli askerlik için son başvuru tarihi ne zaman?

Bedelli askerlik yasasından faydalanmak isteyen vatandaşlarımız için son başvuru tarihi 3 Kasım 2018'dir. 

Bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılacak? 

Bedelli askerlik başvurusu: e-devlet yoluyla veya yurt içinde askerlik şubelerine bizzat giderek yapılacak. Yurt dışında ise konsolosluklar aracılığıyla yapılacak. 

< Diğer Güncel haberlerine git
Yurt Başvuruları Başladı!..

Yurt Başvuruları Başladı!..

Bedelli Askerlik Zamlandı

Bedelli Askerlik Zamlandı

Genç İşsizlik ve Ev Gençleri

Genç İşsizlik ve Ev Gençleri

YKS 2021'e Hazır mıyız?

YKS 2021'e Hazır mıyız?