5 Milyon KYK Borçlusu Af Bekliyor

5 milyondan fazla KYK borçlusu, 300 binden fazla evine icra gelen işsiz üniversiteli, tıpkı Amerika'daki gibi öğrenci kredi borçlarının silinmesini talep ediyor.

06 / 11 / 2021

5 Milyon KYK Borçlusu Af Bekliyor

Türkiye'de üniversite eğitimleri esnasında aldıkları KYK borcunu ödeyemeyen yaklaşık 5 milyon üniversiteli genç var. Bu işsiz üniversitelilerin 300 binden fazlasının ailelerinin evine icra gelmiş durumda. KYK borçlusu 5 milyondan fazla genç biraraya gelerek oluşturdukları platformla bu borcun silinmesi için zaman zaman eylemler gerçekleştiriyor ve hükümete çağrıda bulunuyor. Bu borcu ödeyemeyenlerin ana borcuna faiz ekleniyor. Bu faiz dava konusu oldu. 16 bin lira KYK borcu olan işsiz bir genç borcun faizine itiraz etti ve Samsun Bölge İdare Mahkemesi gencin lehine emsal bir karar aldı. Bu karara göre borcun faizine dair önce borçluya ihbarname gönderilmesi ve 30 günlük süre tanınması gerekiyordu. Mahkeme bu işlemler yapılmadan borç faizinin tahakkuk ettirilemeyeceğine hükmetti ve geriye dönük olarak borç faizlerine itiraz edilmesinin önü açıldı. 

Şirketlerin borcunu değil öğrencinin borcunu silin: KYK borçlusu 5 milyon işsiz üniversite mezunu genç, borçlarının silinmesini talep eden eylemlerinde hükümetin büyük şirketlerin vergi borcunu sildiğini iddia etti ve asıl borcu silinmesi gereken kesimin işsiz gençler olduğunu seslendirdi. 

ABD 3 milyar dolarlık öğrenci borcunu sildi: Amerikanın yeni başkanı Joe Biden göreve geldiği günden bu yana yaklaşık 3 milyar Dolarlık öğrenci kredi borcunu affetti ve tamamen sildi, daha fazlasının da silineceğinin müjdesini verdi. Türk gençleri de Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan tıpkı ABD Başkanı Biden gibi işsiz üniversite mezunlarının KYK borçlarının silinmesini bekliyor. 

< Diğer Güncel haberlerine git
1 Milyon 300 Bin Öğrenci LGS'de Ter Döktü

1 Milyon 300 Bin Öğrenci LGS'de Ter Döktü

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Gençlerin Sorunlarını Dinledi

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Gençlerin Sorunlarını Dinledi

ODTÜ'de Yemekhane Protestosu

ODTÜ'de Yemekhane Protestosu

Üniversiteli Fenerbahçeliler Anıtkabir'de...

Üniversiteli Fenerbahçeliler Anıtkabir'de...